Ziemassvētki ir patīkama satraukuma pilns laiks kā lieliem, tā maziem. Pantiņu skaitīšana, dāvanu saņemšana un laba vēlējumi ir neatņemama Ziemassvētku tradīcija. Kurš gan nezina dzejolīti par pīrāgu, kuram apdega abi gali. Ja agrāk šos pantiņus mums mācīja ģimenē, bērnudārzos un skolās, tad mūsdienās daudzi izvēlas pantiņus atrast citur. Galvenokārt, tiek izmantots interneta meklētājs un dažādas speciālas apsveikumu un dzejolīšu publicēšanas vietnes. Internets ir kļuvis par sabiedroto ikdienā. Vakara gaidītākā daļa noteikti ir dāvanu saņemšana, kas īpašu prieku rada bērnos.
POZITĪVAS EMOCIJAS UN KOPĪBAS SAJŪTA ZIEMASSVĒTKOS
Svētkos ne tikai dāvinām taustāmas lietas, bet arī novēlam labu veselību, gaišas domas un patīkamas emocijas visu cauru gadu. Nenoliedzami, tas dod pozitīvu lādiņu vēlmi šos gada siltākos svētkus pavadīt mierā un saticībā. Interesanti, ka tieši siltākie un mīļākie gada svētki ir pašā ziemas vidū, taču tas jau no seniem laikiem neattur no dažādu Ziemassvētku tradīciju piekopšanas un spēļu spēlēšanas. Daudzi uzskata, ka Ziemassvētki ir kļuvuši pārāk komerciāli un galvenais uzsvars tiek likts uz lieliem pārdošanas apmēriem, taču tā nebūt nav, jo siltas domas un gaiša pieredze ir tas, kas sniedz lielāko prieku. Nav nepieciešamas lielas dāvanas. Noteikti cilvēki novērtēs pat mazus nieciņus. Ziemassvētku klusais laiks ir lielisks brīdis, lai otram dāvinātu arī labus vārdus.
VAI LATVIJĀ ZIEMASSVĒTKUS VISI SVIN REIZĒ?
Saprotams, ka citu valstu Ziemassvētku tradīcijas var būt atšķirīgas. Arī svētku svinēšanas laiks var variēt pa pāris nedēļām, jo, piemēram, pareizticīgo Ziemassvētki tiek svinēti divas nedēļas vēlāk – 7. janvārī Kad 15. gadsimtā notika Baznīcas kalendāra maiņa, Austrumu baznīca izvēlējās turpināt lietot Juliāna kalendāru, kas esot ticis lietots arī Jēzus dzimšanas laikā. Vairāk par Pareizticīgo Ziemassvētkiem var lasīt šeit – https://labadavana.lv/apsveikumi/svetki/pareizticigo-ziemassvetki/. Ziemassvētkos daudzi arī izvēlas ieturēt gavēni, taču vēl kāds pieturas pie vēl atšķirīgākām svētku svinēšanas paražām. Šajā jautājumā nav pareizu un nepareizu atbilžu, jo svētku būtība paliek nemainīga. Arī daļa latviešu Ziemassvētkus svin vēlāk, kopā ar pareizticīgo konfesiju pārstāvjiem.