Vairāki cilvēki līdz galam nesaprot ar ko tad atšķiras savā starpā optometrists un oftalmologs, vai, piemēram, kas tad būtu optiķis. Un tas ir tādēļ, kad ļoti daudzus gadus jebkurš acu ārsts tika saukts par oklulistu. Ejot laikam, dažādas klīnikas sāka izmantot jauno terminoloģiju, bet klienti palika nesaprašanā, kas tieši jau ir kurš un pie kura speciālista ir īsta redzes pārbaude. Tālāk centīsimies uzzināt, ar ko nodarbojas šie speciālisti, starp kādām profesijām pastāv starpība un kur viņas nav. Kā arī varēsiet uzzināt, kā tad atrast speciālistu un kam tad pievērst īpašu vērību.
Kas ir optometrists, oftalmologs un okulists un ar ko tie atšķiras savā starpā?
Ir nepieciešama acu pārbaude un nepieciešams acu ārsts, bet nav skaidrs kurš tad būs piemērotākais? Šodien medicīnas iestādē parasti varētu atrast terminu oftalmologs un optometrists, bet vai tas būtu tas pats? Šāda veida speciālisti veic redzes pārbaudi, turklāt viņiem vienmēr būs ārstniecības personas kvalifikācijas sertifikāts, tajā pat brīdī atšķirības ir. Optometrists skatās galvenās acu funkcijas – var konstatēt tuvredzību, tālredzību, kā acis redz kopā, taču, kad tiek konstatēta kāda novirze, kur nepieciešama ārstēšana, tad klients būs novirzīts pie acu ārsta. Tieši oftalmologs acu ārsts tiešām būs tas cilvēks, kas tad dara padziļinātu pārbaudi un vēl profilaksi. Visbiežāk šis ārsts jau tiek dēvēts arī par okulistu. Kad pacientam jau ir obligāta ārstēšana un citas manipulācijas, attiecīgi savai kvalifikācijai oftalmologs pilda medicīnisku vai jau ķirurgiska rakstura ārstēšanu. Savukārt, optiķis būs tas speciālists, kas izgatavo brilles jau pēc acu speciālista receptes. Protams, tagad jau ir izplatīta profesija optometrists, kas veic arī optiķa funkcijas, kas tad jau var īstenot parastu redzes pārbaudi, kā arī izgatavot brilles.
Labs redzes ārsts – kādiem tieši kritērijiem jāatbilst?
Tad, kad ir vajadzīgs acu ārsts, pirmais, kas tieši būtu jāizprot – nepieciešama ārstēšana vai parasta acu pārbaude. No tā izriet, kāds tad okulists vajadzīgs – oftalmologs vai optometrists. Optometrists pārbaudīs acu redzi, bet jau oftalmologs veiks ārstēšanu. Ja var sajust, ka koriģējošās brilles kļuva par vāju, varētu būt, kad Jums varētu pietikt ar optometristu – optiķi, kas spēs pārbaudīt Jums redzi, kā arī uzreiz izgatavot koriģējošās brilles. Jebkurā izkārtojumā, gan oftalmologs, gan optometrists ir ārstnieciskā persona un viņiem būtu jābūt sertifikātiem, ko var pārbaudīt. Nākamais būs atrast klientu atsauksmes tieši par ārstu. Nenoliedzami, jau ir parocīgi, kad iespējams digitāli pieteikties tieši uz vizīti un vietnē uzreiz redzēt izmaksas šim pakalpojumam. Redze ir svarīga lieta, tāpēc tā ir jāuztic tikai kvalificētam speciālistam.